Georgi Gospodinow
„Fizyka smutku”
Wydawnictwo Literackie
Wydaje nam się, że jest tu i teraz. Że czas biegnie tylko do przodu a człowiek jest tylko sobą. A co jeśli to nie prawda? Bohater „Fizyki smutku” posiada wyjątkową umiejętność – potrafi wejść w wspomnienia innych. Dzięki temu można poznać przeszłość najbliższych. Chociaż może tylko wizje przeszłości, jaką została w ludzkich głowach? W końcu ludzka pamięć też bywa subiektywna i nie można jej ufać do końca. Zaczynamy od roku 1925 i wizyty dziadka w wesołym miasteczku, gdzie wystraszył się on wejścia do namiotu z Minotaurem, jesteśmy małym chłopcem zapomnianym przez matkę podczas wizyty w młynie, aby zaraz potem być przetrzymywanym w piwnicy przez młodą Rumunkę. A zaraz potem już nie dziadek, a dawny przyjaciel Gaustyn… i tak powstają kolejne historie, które tworzą świat naszego bohatera.
W labiryncie czasu
Bohater prowadzi nas po labiryncie wspomnień, swoich i nie swoich. Przeprowadza przez zakamarki ludzkich tajemnic, co i rusz zbaczając w jakieś zakamarki. Błądzimy w czasie i przestrzeni szukając wyjścia do realnego świata. To wchodzenie w cudze wspomnienia bywa uzależniające. Tak bardzo uzależniające, że gdy bohater powieści z wiekiem zaczyna tracić swoją moc próbuje w jakiś inny sposób pozyskiwać historie innych.
W labiryncie u Minotaura
Ważne miejsce w „Fizyce smutku” zajmuje postać Minotaura. Postać tragiczna, tutaj w książce nawet dużo bardziej niż w znanej nam greckiej mitologii. Czy zastanawialiśmy się bowiem kiedykolwiek, co musiał czuć uwięziony w labiryncie Minotaur? Jak bardzo cierpiał samotny i porzucony, jak tęsknił za miłością matki i nie wiedział, dlaczego nie może żyć na wolności? Czy można skazywać kogokolwiek na takie życie?
„Fizyka smutku” to powieść, która dzięki swojej eksperymentalnej, fragmentarycznej formie może bardziej zagłębić się w problemy ludzkiej egzystencji
To z jednej strony tęsknota za dzieciństwem i młodością. Z drugiej zaś próba zrozumienia ludzkich emocji i odczuć. Zbiór pełnych empatii refleksji nad tym, czym są szczęście i smutek.