[fullwidth background_color=”” background_image=”” background_parallax=„none” enable_mobile=„no” parallax_speed=„0.3” background_repeat=„no-repeat” background_position=„left top” video_url=”” video_aspect_ratio=„16:9” video_webm=”” video_mp4=”” video_ogv=”” video_preview_image=”” overlay_color=”” overlay_opacity=„0.5” video_mute=„yes” video_loop=„yes” fade=„no” border_size=„0px” border_color=”” border_style=„solid” padding_top=„0px” padding_bottom=„20” padding_left=„10%” padding_right=„10%” hundred_percent=„no” equal_height_columns=„no” hide_on_mobile=„no” menu_anchor=”” class=”” id=„”][fusion_text]
Erica Weinera pokochałam za jego styl pisania i niezwykłą pozytywność bijącą z jego książek. Zarówno „Geografia szczęścia”, jak i „Poznam sympatycznego Boga” zyskały moją sympatię. Dlatego też sięgając po „Genialnych” wiedziałam, że będzie to bardzo dobra lektura. Weiner podobnie, jak w poprzednich pozycjach podróżuje po świecie w poszukiwaniu – tym razem w poszukiwaniu miejsc sprzyjających rozwojowi geniuszu.
Są takie miejsca na Ziemi i takie okresy w historii, które obfitowały w genialne jednostki. Dawały możliwości rozwoju, sprzyjały byciu wyjątkowym. Dlaczego właśnie tam i właśnie wtedy żyło tak wielu genialnych ludzi? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Eric Weiner wybierając sześć miejsc uważanych za ośrodki geniuszu, którym przyjrzy się bliżej. Są wśród nich Ateny, Chiny, Florencja, Edynburg, Kalkuta, Wiedeń i Stany Zjednoczone – od starożytności po XXI wiek.
W każdym z odwiedzonych miast autor stara się jak najlepiej wczuć w klimat miasta, wejść w jego środek. Dlatego też w Atenach spacerujemy szlakiem dawnych filozofów, w Hangzhou pijemy prawdziwą chińską herbatę, a w Austrii słucha koncertu w Operze Wiedeńskiej.
Poza pytaniem, co sprawia, że w dane miejsce staje się ośrodkiem geniuszu, równie ważne jest, dlaczego takie ośrodki upadają.
Książki Weinera to połączenie rozmów z ludźmi, obserwacji świata z dużą dawką wiedzy pochodzącą z innych lektur. Weiner zgłębia historię sięgając po pozycje, które pomagają mu zrozumieć problem, a następnie dzieli się z czytelnikiem najważniejszymi spostrzeżeniami. Nie jest to jednak absolutnie zbiór naukowych teorii – Weiner jest mistrzem prostego tłumaczenia rzeczy ważnych. „Genialni” są porządną porcją informacji z zakresu kultury, filozofii czy nauki.
Kreatywność nie dzieje się tu albo tam, ale pomiędzy. Kreatywność jest związkiem, który rozwija się na skrzyżowaniu osoby i miejsca. To skrzyżowanie, jak wszystkie tego typu węzły, jest niebezpiecznym i bezlitosnym miejscem. Trzeba uważnie się rozglądać, zwolnić, mieć baczenie na idiotów za kółkiem. Warto jednak zaryzykować jego przekroczenie, gdyż to skromne skrzyżowanie, czy to w starożytnych Atenach, czy przy galerii handlowej w Sunnyvale, jest prawdziwym genius loci. Miejscem, w którym żyje geniusz.
Zapisz[/fusion_text][/fullwidth]