Elaine Fox
„Między pesymizmem, a optymizmem. Szczęście w rozumie”
Wydawnictwo PWN
Każdy z nas zastanawia się nie raz, dlaczego jedni mają wyjątkowe szczęście w życiu, a innym ludziom absolutnie nic nie wychodzi. I od czego zależy, czy będziemy szczęśliwi i usatysfakcjonowani czy nie. Te pytania nasunęły się także Elaine Fox, psycholożce, która zaczęła zastanawiać się nad tym, w jaki sposób postrzeganie świata – optymistyczne bądź pesymistyczne wpływa na to, co przytrafia się nam w życiu. Na podstawie prowadzonych przez siebie badań Fox napisała książkę, dzięki której nawet osoby nie mające zbyt dużej wiedzy psychologicznej mogą odkryć pewne tajemnice swojego mózgu.
Elaine Fox jest niewątpliwie ekspertem w swojej dziedzinie. O ludzkim umyśle i naturze człowieka wie wiele i tak samo wiele chce przekazać czytelnikom. Łączy ze sobą opisy naukowych doświadczeń, aspekty biologiczne z historiami z życia wziętymi i ciekawymi porównaniami. Swoją książkę Fox przeplata różnorodnymi testami psychologicznymi, dzięki czemu możemy ocenić siebie i lepiej odnieść się do wspomnianych przykładów i treści. Chociaż zapewne wielu z nas zna swoją naturę, to jednak dzięki Fox dowiemy się więcej szczegółów na jej temat. A co najważniejsze – ostatni rozdział książki pokazuje, w jaki sposób możemy zmienić swój mózg i z pesymisty stać się optymistą.
(…) ludzki mózg został zaprogramowany w taki sposób, aby z nadzieją patrzył w przyszłość. (…) Optymizm jest niezwykle istotnym mechanizmem ewolucyjnym, wypracowanym przez naturę po to, by popychać nas do działania, nawet gdy wszystko idzie źle. Psycholodzy nazywają to zjawisko tendencyjnością optymistyczną.
Aby zrozumieć książkę nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy z zakresu psychologii czy anatomii, chociaż nie wątpliwie autorka nie pomija szczegółów, jak neurony w mózgu wpływają na nasze samopoczucie. Możemy więc natrafić na fragment mówiący o tym, że:
Sieci połączeń budujące nasz umysł pogodny składają się z neuronów jądra półleżącego powiązanych z komórkami w określonych partiach kory przedczołowej – części płata czołowego położonej dokładnie nad oczami. (…) Jądro półleżące i kora przedczołowa działają jak pedał gazu i hamulec – jedno popycha nas w kierunku przyjemności, drugie ogranicza nasze pierwotne instynkty.
Nie należy się jednak bać zbytniej naukowości – Fox nie pisze dla specjalistów w dziedzinie biologii, ale dla zwykłego czytelnika.
Książkę czyta się dobrze. Może nie będziemy mieli poczucia, że Fox znacząco poszerzyła nasze spojrzenie na świat, nie mniej jednak zaakcentowała pewne ciekawe aspekty ludzkiej osobowości.
Książka otrzymana do recenzji od Domu Wydawniczego PWN – bardzo dziękuję.