Katarzyna Tubylewicz
„Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”
Wyd. Wielka Litera
Szwecja to kraj, który uważany jest za liberalny, nowoczesny i przyjazny obywatelom. Wiele osób docenia szwedzką tolerancję i panujące tutaj równouprawnienie – w końcu to Szwedzi jako jedni z pierwszych zezwolili na małżeństwa homoseksualne. Niestety, gdy przyjrzymy się temu wszystkiemu z bliska można zobaczyć, że nie jest wcale tak idealnie. „Moraliści” to książka, która pokazuje nam Szwecję od wewnątrz i porusza tematy kobiet, imigrantów, religii, równości i otwartości w szwedzkim społeczeństwie.
„Moraliści” to książka napisana przez Krystynę Tubylewicz, ale tak naprawdę głos mają w niej jej rozmówcy. Tybulewicz zadaje pytania, docieka i komentuje to, co opowiadają jej goście, wśród których znajdziemy znane osoby (pisarzy, dziennikarzy, księży, polityków), jak i zwykłych obywateli. Każdy z jej rozmówców opowiada zarówno o własnych doświadczeniach życia w Szwecji (niektórzy przybyli do kraju w dorosłym wieku i mają porównanie z miejscem pochodzenia), jak i o ogólnych reflaksjach dotyczących szwedzkiego społeczeństwa.
Ideały i to, co mówi się głośno nieco różni się od codziennego życia. Szwedzi chętnie przyjmują uchodźców, ale wyprowadzają się z dzielnic, gdzie zamieszkują obcy.
Przez lata Szwedzi oduczyli się walki z problemami, nie stworzyli rozwiązań dla trudnych sytuacji związanych ze sprzeciwem wobec istniejącego systemu. Bo po prostu nie było takich problemów. To, co dla rodzimych mieszkańców jest naturalne, nie jest takie dla przybyłych niedawno osób – różnice w kulturze i postrzeganiu świata stają się widoczne.