„Whiplash”
reż. Damien Chazelle
Bohaterów jest dwóch. Pierwszy to młody i ambitny Andrew Neiman, utalentowany uczeń szkoły muzycznej (i to nie byle jakiej – najlepszego Konserwatorium Shaffera), dla którego gra na perkusji jest całym życiem. W tej szkole nie ma zresztą miejsca na inne tematy – wszyscy pasjonują się muzyką i wszyscy marzą o światowej karierze.
Dlatego nie dziwi nikogo ćwiczenie po nocach czy granie do ostatnich sił, kiedy ręce zaczynają krwawić. W swoim dążeniu do celu Andrew zachowuje się jak opętany nie widząc nic innego po drodze. Wszystko, co może utrudnić mu zostanie wybitnym perkusistom stara się usunąć z drogi, nawet jeżeli jest to bliska dziewczyna.
Drugim bohaterem jest jego despotyczny nauczyciel Fletcher, który stosuje specyficzne i nie do końca moralne metody motywacji swoich podopiecznych. Krzyki, wyzwiska, rzucanie nutami o tylko niektóre ze jego zachowań. Nie zadowalają go półśrodki i pozwala nawet na minimalne niedoskonałości. Mimo tego bycie członkiem orkiestry jazzowej prowadzonej przez Fletchera jest dla wielu spełnieniem marzeń i ważnym krokiem w stronę kariery muzycznej. Żeby tam być trzeba nie tylko perfekcyjnie grać, ale także mieć silne nerwy i gotowość do poświęcenia.
Reżyserowi udało się rewelacyjnie zbudować obie postacie. Są wyraziste i pełnie emocji – z jednej strony ich nienawidzimy, z drugiej czujemy do nich przywiązanie. Film oparty jest na relacji mistrz-uczeń, która odbiega od standardowego schematu. Andrew i Fletcher nieustannie ze sobą rywalizują starając się udowodnić coś drugiemu.
Jeszcze długo po obejrzeniu tego filmu dźwięki perkusji grają w uszach, a emocje nie pozwalają spokojnie zasnąć. Ten film z jednej strony zachwyca, ale z drugiej boli. „Whiplash” trzyma w napięciu lepiej niż niejeden film sensacyjny. W trakcie seansu pojawiło się we mnie pytanie, gdzie są granice i jak daleko możemy posunąć się, aby osiągnąć swój cel. Czy wszystkie sposoby są dopuszczalne?
„Whiplash” to historia uniwersalna. Muzyka jest pretekstem do ukazania tematów ambicji w dążeniu do celu, determinacji w realizacji marzeń, a także do skonfrontowania dwóch różnych charakterów, które są jednak od siebie mocno zależne.